Aktualności

Home > Aktualności

Fracht morski i spedycja morska

3 września 2019 | Aktualności, Aktualności PFC

Jedną z najpopularniejszych dróg wykorzystywanych w transporcie są kontenery morskie.

Tak zwany fracht to opłata za przewóz towarów drogą morską. Stawki zwykle uzależnione są od masy i objętości przesyłki. Do tego celu są oczywiście dostosowane specjalne statki handlowe – frachtowce. Poza samą opłatą zależną od ilości (masy) załadunku oraz jego objętości sama definicja z czasem zaczęła również obejmować specyfikę danego przewozu – czyli na przykład bierze się pod uwagę także transport ładunku od producentów do portu. Każda wycena jest ustalana indywidualnie i jest zależna od szeregu różnych czynników nie tylko wagi i objętości ładunków. Żeby ujednolicić opłaty za transport od różnych producentów, wprowadzono zasadę freight equalization – wyrównywanie opłat frachtowych, czyli stawki niezależne od odległości.

Transport morski – logistyka i spedycja morska

Z zasady opłaty za fracht uiszczane są po dostarczeniu towaru w miejsce docelowe. Jest to również związane z tym, czy ładunek nie został uszkodzony w czasie transportu na przykład na skutek niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego właśnie, choć transport morski jest dość komfortowy, to jednak jest obarczony ryzykiem. W większości przypadków straty nie występowały z winy przewoźnika, więc podjęto starania, by za fracht płatności pobierać z góry, niezależnie od efektu lub też częściowo czy też w formie zastawu na przewożony towar. Poza tym firmy wysyłające towary drogą morską muszą się liczyć również z opłatami za niewykorzystaną ładowność statku. Rozwiązaniem jest na przykład poszukanie innego przedsiębiorstwa, które w tym czasie i w konkretnym kierunku również chce wysłać swoje towary.

Jako doświadczona firma oferujemy pełną obsługę transportu morskiego – spedycja morska – wraz uregulowaniem formalności celnych, magazynowaniem czy też operacjami portowymi. Za naszym pośrednictwem można szybko i bez problemów nadać ładunek kontenerowy lub drobnicowy. W transporcie wykorzystujemy ciężarówki i kolej oraz organizujemy przewóz towarów do wielu portów w Europie.

Jeśli masz pytania, napisz do nas: seafreight@pfc24.pl

spedycja morska