Poradniki

Home > Poradniki

Rodzaje transportu oraz jego przeznaczenie

7 października 2020 | Poradniki

Transport towarów jest przede uzależniony od potrzeb gospodarki. Realizowany jest przez profesjonalne firmy spedycyjne, logistyczne i przewozowe, które zapewniają eksport i import różnego rodzaju ładunków. Bez problemu można dopasować konkretne usługi oraz sam rodzaj transportu do indywidualnych potrzeb. W związku z tym do wielkości i specyfiki towaru będzie zależeć na przykład wybór środka transportu krajowego i międzynarodowego. Chodzi również o to, by jak najbardziej zminimalizować koszty usługi oraz oczywiście zrealizować ją w jak najkrótszym możliwym czasie. Poza tym firmy transportowe szczególnie dbają o zapewnienie ładunkom bezpieczeństwa na każdym etapie przewozu. Biorąc pod uwagę rodzaj transportu, wyróżnić można drogowy, morski, lotniczy i kolejowy. Bardzo często spedytorzy łączą te różne typy i w ramach usług multimodalnych są w stanie odebrać ładunki od producenta i dostarczyć prosto do odbiorcy w systemie door-to-door lub rampa-rampa. Przy wyborze określonego rodzaju transportu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj towaru, czas i koszt realizacji usługi, warunki, jakie musi spełniać oraz możliwości zabezpieczenia ładunku. Dlatego podkreśla się, że zawsze środek lokomocji jest dopasowywany do konkretnego zamówienia, a najlepiej całą organizację zlecić wyspecjalizowanej firmie.

  • Transport drogowy wykorzystuje rozbudowaną sieć dróg i autostrad i jest często wybierany przez firmy z branży logistycznej. W Polsce ten rodzaj przewozów to aż 80% usług transportowych. Gwarantuje szybkie i bezproblemowe doręczenia do odbiorców w każdym zakątku świata. Dzięki temu korzystają z niego i małe firmy oraz wielkie przedsiębiorstwa. Poza tym specjalistyczne samochody dostarczają różnego rodzaju towary z branży spożywczej, przemysłowej, a nawet ładunki niebezpieczne. To także najczęściej wybierana metoda przy przewozie przesyłek ponadgabarytowych. Transport drogowy umożliwia również dopasowanie usług do indywidualnych potrzeb klienta.
  • Transport morski sprawdza się doskonale przy przewozach realizowanych na większych odległościach. Jego główną zaletą jest koszt usługi, który zazwyczaj jest niższy niż w przypadku samochodów i samolotów. Stawki frachtu są ustalane indywidualnie i opierają się na wolumenie przesyłek. Statkiem dostarcza się ładunki pełnokontenerowe i niepełnokontenerowe, drobnicę i substancje chemiczne oraz wiele innych produktów i maszyn.
  • Transport lotniczy realizowany jest przez specjalne samoloty. To najszybsza forma dostawy, ale wiąże się również z wyższymi kosztami oraz ograniczeniami w zakresie maksymalnych wymiarów oraz wagi ładunku. Samoloty dostarczają zarówno ładunki w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym. Bardzo często ten rodzaj transportu traktowany jest jak usługi ekspresowe.
  • Transport kolejowy pozwala na przewóz ładunków na dłuższych odległościach. To ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, a różnego rodzaju rozwiązania pozwalają dostarczać towary o wielorakiej specyfice. Popularność tego rodzaju transportu jest związana także z otwarciem Nowego Szlaku Jedwabnego z Chin do Polski. Dzięki temu ładunki docierają na Stary Kontynent szybko oraz w korzystnych cenach.

Firmy transportowe oferują również przewóz ładunków w temperaturze kontrolowanej. W ten sposób dostarczane są na przykład żywność, lekarstwa czy rośliny. Transport chłodniczy realizowany jest za pomocą specjalnych samochodów, a dzięki temu minimalizuje się ryzyko zepsucia towarów, a tym samym straty producenta.