Aktualności

Home > Aktualności

Wdrożenie robotyki mobilnej w operacjach kolejowych

3 kwietnia 2025 | Aktualności

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i Fraunhofer Center for Maritime Logistics and Services (CML) pomyślnie zakończyły projekt „Pin Handling mR”. Celem projektu IHATEC było opracowanie robota mobilnego do automatyzacji ręcznej zmiany położenia sworzni na wagonach kontenerowych. Innowacyjne rozwiązanie do obsługi kolejowej zostało przetestowane w rzeczywistych warunkach w HHLA Container Terminal Tollerort (CTT).

Podczas końcowego spotkania projektowego w dniu 1 kwietnia 2025 r. HHLA i Fraunhofer CML wspólnie zaprezentowały wyniki projektu w CTT, demonstrując, w jaki sposób specjalnie zaprojektowany robot jest w stanie poradzić sobie ze zmianą położenia sworzni na wagonach kontenerowych w terminalu – coś, co do tej pory musiało być wykonywane ręcznie. Autonomiczny system, zarządzany za pośrednictwem centrum sterowania HHLA Sky, samodzielnie porusza się wzdłuż pociągu kontenerowego i precyzyjnie pozycjonuje niezbędne sworznie za pomocą swojego zrobotyzowanego ramienia.

Obecnie sworznie te muszą być nadal obsługiwane ręcznie przed załadowaniem pociągów. Są one instalowane w różnych miejscach na wagonach kontenerowych i są otwierane lub zamykane w zależności od wielkości kontenera. Nawet jeśli system nie jest jeszcze gotowy do produkcji, projekt badawczy położył podwaliny pod jego dalszy rozwój. W ramach potencjalnego kolejnego projektu, technologia może być dalej optymalizowana i wprowadzana na rynek w celu umożliwienia jej opłacalnego, operacyjnego wykorzystania w praktyce.

Pablo Rossio, kierownik projektu HHLA: „Ten projekt badawczy wykazał, że automatyzacja obsługi sworzni w obróbce kolejowej jest technicznie wykonalna. Spostrzeżenia uzyskane z tych badań stanowią teraz podstawę do dalszej oceny ich operacyjnego wykorzystania. Dzięki ogólnogrupowej sieci utworzonej na potrzeby projektu – obejmującej nasze terminale kontenerowe, HHLA Sky i naszą kolejową spółkę zależną Metrans – połączyliśmy naszą wiedzę, aby uczynić procesy terminalowe bezpieczniejszymi i bardziej wydajnymi. W następnej fazie zamierzamy dalej rozwijać tę technologię, aby umożliwić jej zastosowanie w operacjach produkcyjnych”.

Johann Bergmann, Team Lead Port Technologies w CML: „Cieszymy się z pomyślnego zakończenia tego wspólnego projektu: robot otrzymuje dane z centrum sterowania, porusza się autonomicznie wzdłuż pociągu i przenosi zidentyfikowane piny za pomocą magnetycznego ramienia chwytaka. Początkowo komponenty systemu zostały zasymulowane, a następnie przetestowane na demonstratorze w laboratorium. Na szczególną uwagę zasługuje płynna integracja znormalizowanego sprzętu z architekturą oprogramowania opartą na Robot Operating System (ROS), zaprojektowaną specjalnie w celu spełnienia unikalnych wymagań tego procesu”.

HHLA była koordynatorem projektu i wspierała go swoimi spółkami zależnymi HHLA Container Terminal Tollerort, HHLA Sky, Hamburg Port Consulting (HPC) i Metrans. Wykorzystanie robota zostało przetestowane w rzeczywistych warunkach w CTT. Fraunhofer CML wziął na siebie odpowiedzialność za projektowanie i rozwój systemów robotyki mobilnej. Obejmuje to również wybór i zakup odpowiednich komponentów sprzętowych, ich integrację z ogólnym rozwiązaniem oraz testowanie systemu.

Projekt był wspierany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) w ramach inicjatywy na rzecz innowacyjnych technologii portowych (IHATEC). Celem tej inicjatywy jest stymulowanie innowacji w zakresie technologii portowych w obszarze systemów autonomicznych i technologii zautomatyzowanych.