Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk, odwiedził Euroterminal Sławków Sp. z o.o. – położony w województwie śląskim strategiczny dla Polski i Europy terminal przeładunkowy. Premier zapoznał się z planami nowych inwestycji w Euroterminalu w kontekście podpisanej dziś przez Prezesa Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Wojciecha Balczuna oraz Prezesa Zarządu Spółki Euroterminal Sławków, Jakuba Stycznia, umowy dotyczącej rozbudowy tego kluczowego dla gospodarki hubu logistycznego. W wydarzeniu wzięli udział także Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.
W podpisaniu umowy uczestniczyli również Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Radosław Niedzielski oraz Członek Zarządu Euroterminala Sławków Sp. z o.o., Jarosław Świć.
Inwestycja o wartości 180 mln zł stanowi kluczowy element strategii wzmacniającej pozycję Polski jako lidera logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wsparcia odbudowy Ukrainy.
„Rozbudowa Euroterminala Sławków to historyczna szansa dla Polski – stworzymy tu największy hub logistyczny w Europie, który stanie się kluczowym ogniwem w handlu między Wschodem a Zachodem. Dzięki utrzymaniu polskiej kontroli nad tym strategicznym projektem oraz inwestycjom realizowanym m.in. przez ARP S.A., zapewnimy Polsce silną pozycję w odbudowie Ukrainy i globalnych łańcuchach dostaw. To nie tylko rozwój przemysłu, ale także złoty interes dla naszej gospodarki” – powiedział Premier, Donald Tusk.
Strategicznа rola Euroterminala Sławków
Euroterminal Sławków to jedyny terminal w Unii Europejskiej położony na końcu Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS), która łączy Ukrainę i Azję Centralną z Europą. Dzięki unikalnemu połączeniu torów o szerokim rozstawie (1520 mm) z europejską siecią normalnotorową (1435 mm), terminal eliminuje konieczność przeładunku towarów na granicy, skracając czas transportu i obniżając koszty. Obecnie terminal obsługuje 285 tys. TEU rocznie, a po rozbudowie jego zdolności przeładunkowe wzrosną do 530 tys. TEU.
„Logistyka to obecnie kluczowy element rozwoju gospodarczego. Jako Agencja Rozwoju Przemysłu realizujemy strategiczną inwestycję – największy suchy port w Polsce, który stanie się istotnym ogniwem w europejskiej sieci transportowej. Rozpoczęliśmy już drugi etap rozbudowy Euroterminala, a cały projekt, szacowany na ponad miliard euro, obejmie kolejne fazy inwestycyjne. Ta nowoczesna infrastruktura logistyczna będzie kołem napędowym nie tylko dla gospodarki regionu, ale i całej Polski. Co istotne, projekt wpisuje się także w proces odbudowy Ukrainy, będąc najdalej wysuniętym węzłem szerokotorowym w Europie. Dysponujemy 20 hektarami terenu pod rozwój, z perspektywą kolejnych 50 hektarów, co umożliwi dalszą ekspansję. Jesteśmy gotowi, by zrealizować to przedsięwzięcie, które wzmocni pozycję Polski jako kluczowego hubu logistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Wojciech Balczun, Prezes ARP S.A.
Pierwszy etap rozbudowy (2026-2027)
W ramach pierwszego etapu inwestycji zaplanowano:
- budowę drugiego terminala intermodalnego z 7 nowymi torami, co znacząco zwiększy przepustowość obiektu.
- instalację nowoczesnych urządzeń przeładunkowych, umożliwiających obsługę kontenerów intermodalnych, co przyspieszy transport towarów z Ukrainy i Azji do Europy.
Finansowanie projektu zapewnią środki Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (108 mln zł), pozyskane z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a także dotacja z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) (73 mln zł).
“Infrastruktura jest krwiobiegiem polskiej gospodarki, dlatego rozbudowa terminala w Sławkowie to są najlepiej wydane pieniądze z punktu widzenia polskiej logistyki i polskiego transportu, który jest nowoczesny i jest kluczowy z punktu widzenia procesów przeładunkowych w całej Europie. To tutaj znajduje się serce europejskiej logistyki i zwiększając przepustowość tego terminala, inwestując potężne pieniądze, zapewniamy sobie kluczową rolę, jeżeli chodzi o przeładunki różnego rodzaju towarów w całej Europy” – powiedział Minister Infrastruktury, Dariusz Klimczak.
Nowe możliwości dla gospodarki
Rozbudowa terminala przyniesie wymierne korzyści dla regionu i kraju:
- nowe miejsca pracy w Zagłębiu Dąbrowskim, w tym dla pracowników przechodzących z sektora górniczego;
- wzrost znaczenia gospodarczego Polski jako hubu logistycznego na styku wschodu i zachodu;
- wzmocnienie współpracy z Ukrainą poprzez obsługę transportu towarów niezbędnych dla odbudowy kraju, w tym materiałów budowlanych, surowców energetycznych i żywności.
“Cieszę się z tej inwestycji, ponieważ to nowy etap dla Śląska – projekt, który nie jest związany z tradycyjnym sektorem węglowym, lecz wpisuje się w dynamicznie rozwijającą się logistykę, stanowiącą dziś siłę napędową gospodarki. Ważne jest również, że lokalni przedsiębiorcy – zarówno mali, jak i średni – zyskają szansę rozwoju dzięki tej inicjatywie, współpracując w nowych, sprzyjających warunkach” – powiedziała Minister Przemysłu Marzena Czarnecka.
O Euroterminalu Sławków
Euroterminal Sławków to strategiczny obiekt logistyczny, specjalizujący się w przeładunku:
- surowców energetycznych (węgiel, ruda żelaza);
- towarów masowych (materiały budowlane, stal, nawozy);
- kontenerów intermodalnych (elektronika, tekstylia, żywność).
Terminal współpracuje z portami w Gdańsku i Gdyni, umożliwiając efektywny transport morsko-kolejowy.
„Podpisana dzisiaj umowa umożliwi nam realizację ambitnego planu inwestycyjnego. Budowa terminala kontenerowego nr 2 jest pierwszym etapem większego planu rozwoju spółki, którego celem jest przekształcenie Euroterminala Sławków w największy Hub logistyczny w tej części Europy. Dlatego też projekt nasz jest ważny nie tylko dla naszej spółki i nie tylko dla naszego regionu” – powiedział Jakub Styczeń, Prezes Zarządu Spółki Euroterminal Sławków Sp. z o.o.
Kluczowe zalety lokalizacji
- Bezpośrednie połączenia kolejowe z liniami E30 i E65 w ramach sieci TEN-T.
- Połączenie linią szerokotorową (1520 mm) z Ukrainą, Chinami i krajami Azji Centralnej.
- Doskonała komunikacja drogowa w oparciu o drogę S1, autostradę A4 i DK94.
- Dostęp do portów nad Morzem Bałtyckim (Gdańsk, Gdynia), Morzem Północnym i Adriatykiem.
- Położenie na Śląsku – dynamicznym regionie gospodarczym Polski i Czech.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. to spółka Skarbu Państwa, która od ponad 30 lat wspiera rozwój polskiej gospodarki. ARP S.A. zarządza aktywami w 76 spółkach, w tym w Euroterminalu Sławków, i aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej oraz modernizacji kluczowych sektorów przemysłu.